Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.
Projekt skierowany jest do rodziców mieszkających w Płocku oraz w powiecie płockim.


Trening umiejętności wychowawczych dla rodziców
Trening umiejętności wychowawczych jest przeznaczony dla rodziców, którzy doświadczają problemów wychowawczych ze swoimi dziećmi i chcieliby uzyskać pomoc w ich rozwiązaniu, a także podnieść swoje kompetencje wychowawcze. Projekt jest skierowany do rodziców, którzy czują się bezradni wobec swoich dzieci i niepewni wobec swoich pomysłów rozwiązania pojawiających się problemów w ich wychowaniu. Trudno im dotrzeć do dziecka, gdy nagle przestaje chodzić do szkoły, nie jest zainteresowane obowiązkami domowymi, spędza całe dnie w internecie. Dla rodziców, którzy nie wiedzą jak zareagować, gdy dziecko próbuje sobie radzić ze swoimi problemami uciekając w wirtualny świat, sięgając po używki czy dokonując okaleczeń lub prób samobójczych. Uczestnictwo w treningu będzie dla rodziców okazją do refleksji nad własną postawą wychowawczą , do wypracowania metod wychowawczych poprawiających relacje z własnymi dziećmi, a także do podzielenia się z innymi rodzicami trudnościami i swoimi emocjami związanymi z wychowywaniem dzieci. Trening umiejętności wychowawczych będzie prowadzony w formie spotkań grupowych, ale warunkiem uczestnictwa w treningu będzie udział w kilku konsultacjach indywidualnych, które będą miały na celu przygotowanie rodziców do pracy w grupie.
Planujemy zorganizowanie trzech Treningów umiejętności wychowawczych dla rodziców, które będą prowadzone przez psychologa i pedagoga. Pierwszy odbędzie się w 2023r., drugi w 2024r. i trzeci w 2025r.

Konsultacje indywidualne
Podczas konsultacji indywidualnych uczestnicy projektu będą mogli otrzymać więcej informacji na temat specyfiki pracy grupowej. Ilość spotkań będzie dobrana indywidualnie do każdego uczestnika Konsultacje indywidualne będą prowadzone w okresie od 18 kwietnia do 31 sierpnia 2023r. przez: Annę Milińską, Ewę Wieszczyńską, Agnieszkę Maśnicką oraz Mariannę Zgierską.
Na konsultacje indywidualne można umówić się telefonicznie.

Spotkania grupowe
Pierwszy Trening umiejętności wychowawczych dla rodziców będzie prowadzony w okresie od września do grudnia 2023r. Łącznie zostanie odbędzie się 10 spotkań w wymiarze 5 godzin dla około 10 – 15 rodziców, które będą prowadzone przez 2 specjalistów : psychologa i pedagoga, Agnieszkę Maśnicką i Mariannę Zgierską. Spotkania będą odbywać się dwa razy miesiącu w weekendy.
Przykładowa tematyka spotkań z rodzicami
1. Jak rozumieć zachowania dzieci. Jakie zachowanie z czego wynika, dlaczego stosują różne strategie?
2. Postawy rodzica wobec dziecka.
- Nadopiekuńczość.
- Pozorna troska – nadmierna troska.
- Postawa oparta na zaufaniu dla możliwości dziecka.
- Postawa stawiająca wymagania odpowiednie do wieku i umiejętności.
- Postawa szanująca samodzielność dziecka, decydowanie o sobie.
3. Rola kar i nagród.
- Nie chwalenie, zauważanie postępów i sukcesów.
- Zamiast kar naturalne konsekwencje.
- Uczenie odpowiedzialności za własne działanie i postępowanie.
4. Potrzeby i problemy dzieci.
5. Sposoby skutecznego porozumiewania się z dzieckiem, słuchanie, rozmowa na równych prawach.
6. Jak wpływa samodzielność na rozwój dziecka.Uczenie samodzielności i poczucia wpływu na…
7. Kształtowanie sposobów postępowania na destrukcyjne zachowania dzieci( z czego one wynikają, co je wycisza, co potęguje)
8. Wspólne działanie, ustalanie zasad współpracy i współdziałania rodzic – dziecko.
9. Stawianie granic.
- adekwatność wymagań,
- ramy działań,
- jasne zasady,
- wspólne ustalanie zasad – wspólne ich przestrzeganie.
10. Psychologia rozwojowa, czego i w jakim wieku można wymagać od dziecka, co powinno umieć.
11. Jak rozumnie kochać? Dbanie o różne sfery rozwoju.
12. Relaks i wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.
Za nami już 3 miesiące projektu
Propozycja uczestnictwa w Treningu umiejętności wychowawczych spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony rodziców.
Do chwili obecnej odbyło się 26 spotkań indywidualnych z rodzicami, które prowadziły Anna Milińska, Ewa Wieszczyńska, Agnieszka Maśnicka i Marianna Zgierska. 16 rodziców zadeklarowało chęć uczestnictwa w spotkaniach grupowych. Odbyły się również dwa spotkania superwizyjne, podczas których miedzy innymi zostały omówione główne problemy wychowawcze, z którymi zgłosili się rodzice , omówiona została specyfika grupy oraz plan spotkań grupowych.
Kolejny etap realizacji projektu
Drugi Trening umiejętności wychowawczych dla rodziców będzie prowadzony w okresie od lutego do czerwca 2024r.
Łącznie odbędzie się 10 spotkań w wymiarze 5 godzin dla około 10 – 12 osobowej grupy rodziców, które będą prowadzone przez 2 specjalistów : psychologa i pedagoga, Annę Milińską i Ewę Wieszczyńską. Spotkania będą odbywać się dwa razy w miesiącu w weekendy.
Do chwili obecnej odbyło się 20 spotkań indywidualnych z rodzicami, które prowadziły Anna Milińska, Ewa Wieszczyńska, Agnieszka Maśnicka i Marianna Zgierska. Spośród uczestników spotkań indywidualnych 17 rodziców zadeklarowało chęć uczestnictwa w spotkaniach grupowych.
Odbyły się również trzy spotkania superwizyjne, podczas których między innymi zostały omówione główne problemy wychowawcze, z którymi zgłosili się rodzice, omówion została specyfika grupy oraz plan spotkań grupowych.